28/03/2017 15:04:44
shop.kadinca.moda
Peynir mayası nasıl yapılır


Peynir mayası nasıl yapılır


Peynir sütten yapılır. Fakat sütü peynir durumuna getirebilmek için mayaya ihtiyaç vardır. Peynir mayası, süt kuzusu veya süt buzağısının dört gözlü midelerinin kıtna diye adlandırılan ve barsakla birleşen dördüncü gözünden yapılır. Maya yapılmak üzere kıtna'sı alınacak kuzu veya buzağının ot yememiş, ana sütünden başka gıda almamış, en çok iki haftalık yavru olması lâzımdır.

Böyle bir yavrunun kıtnası ile yapılan maya o kadar kuvvetlidir ki bir gram kuru maya ile 6000 litre süt mayalanabilir. Bu mayaları ancak büyük peynir fabrikalarında veya büyük peynir imalâthanelerinde kullanmak mümkündür; Senede beş-on ton peynir imal eden küçük imalâthanelerle evlerinde kendi yiyecekleri için senede 50-100 kilo peynir yapanlar şişe mayası kullanmaktadırlar. Bu şişe mayalarının imali bir sır olmakla beraber kıtnadan elde edilen mayanın sulandırılmak ve bazı kimyevi maddelerle karıştırılmak suretiyle çoğaltılmasından ibaret olduğu muhakkaktır.

Maya kuzu veya buzağı kıtnasının yıkanmadan kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilir. Piyasada toz halinde satılan mayalar peynir imalâthanelerinin bizzat yaptıkları toz mayalar kadar kuvvetli değildir. Bunların bir gramıyla ancak yüz litre süt mayalanabilmektedir. En iyi şişe mayasının bir gramıyla ise ancak on litre süt mayalanmaktadır.
Son Yemek Tarifleri
· Portakallı Reçelli R...
· Kalsone Pizza (Yuva ...
· Focaccia (Yuva Maya)
· Kaşarlı Börek (Yuva ...
· Rezeneli Çörekotlu P...
· Mantarlı Bohça (Yuva...
· Çikolatalı Paskalya ...
· Kestaneli Toplar (Yu...
· Haşhaşlı Gözleme (Yu...
· Karagöz Tatlısı (Yuv...
Resimler
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Pratik Yemek Tarifleri
Sade Poğaça
Sosisli Çörek
Ev Usulü Kolay Künefe
Kahvaltı Keki
Pratik Kurabiye
Sıcak Çikolata
Tereyağlı Yumurta
Rafadan Yumurta
Kolay Lahmacun
Şerbetli İrmik Tatlısı
Köfteli Köy Çorbası
Vişneli Kek
Pekmezli Bulamaç
Pratik Börek
Sıcak Çikolatalı Kek
Mini Pasta
Görme engelliler için
Sayfa oluşturulma süresi: 0.01 saniye 16,154,707 Tekil Ziyaretçi